strona główna
  imprezy
  Kontakt

 

 

14 Listopada 2014 - Kraków
Wystawa prac Mirosława Krzyśków „Sztuka u Seniorów”



Wystawa grafiki i rysunku
Mirosława Krzyśków
w Galerii "SZTUKA U SENIORÓW"

Pomysł Galerii powstał w trakcie spotkań i dyskusji terapeuty zajęciowego DPS Konrada Prośniaka i krakowskiego Artysty Ryszarda Grazdy. Realizowane przedsięwzięcie umożliwia pokazanie współczesnej sztuki polskiej osobom mieszkającym w Domach Pomocy Społecznej, którzy niejednokrotnie nie mieli styczności z tego typu dziełami. Celem projektu jest integracja różnych środowisk, przeciwdziałanie izolacji społecznej i kulturowej osób starszych w tym mieszkających w placówkach całodobowego wsparcia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek do naszej galerii. Jesteśmy otwarci na wszystkich odwiedzających i chcących poznać Galerię, Dom Pomocy Społecznej, Mieszkańców ...
Opiekunem merytorycznym Galerii jest prof. Ryszard Grazda.
DPS przy ul Praskiej w Krakowie powstał w 1966 roku, został oddany do użytku jako Dom Rencisty Nr 1. Placówka zlokalizowana w niedalekiej odległości od centrum Krakowa otoczona pięknym blisko dwu hektarowym ogrodem, zapewniała wysoki jak na owe czasy standard życia w jedno i dwu osobowych pokojach, mieszkańcy mieli do dyspozycji świetlicę, jadalnię, pokoje dzienne, opiekę lekarską i pielęgniarską itp.
Nasz DPS nadal pełni funkcję przystani dla osób starszych, tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieszkać i żyć w swoich dotychczasowych domach. Przez lata Dom przeszedł wiele modernizacji. Obecnie jest nowoczesną placówką pomocy społecznej kierowaną przez Dyr. Beatę Magierę. Mieszkańcy uczestniczą w licznych zajęciach: muzycznych, teatralnych, plastycznych, ruchowych, a nawet "aerobiku dla szarych komórek". Seniorów regularnie odwiedza Pani Kosmetyczka - wolontariuszka. Społeczność DPS regularnie uczestniczy w licznych imprezach organizowanych na terenie własnego Domu
i innych tego typu placówkach w Krakowie, organizowane są różnorodne wycieczki oraz wyjazdy na Turnusy Rehabilitacyjne.
Opiekę duszpasterską sprawują ks. Salezjanie z Łosiówki.
Przestrzeń DPS, a przede wszystkim ludzie tutaj zamieszkujący to nie tylko starość. Potrafimy też spojrzeć na świat innymi oczami. Umiemy zobaczyć absurdy ale i dobre cechy otoczenia. Potrafimy wreszcie bawić się i dostrzec to co dla innych jest niewidoczne. Może to niedostrzegana cecha sędziwego wieku. Organizowana obecnie wystawa jest tego świadectwem.
Oddajemy w ręce Państwa kolejną wystawę w naszej Galerii "Sztuka u Seniorów" Tym razem jest to wystawa prac Mirosława Krzysków z odległych Mazur. Przestrzeń DPS, a przede wszystkim ludzie tutaj zamieszkujący to nie tylko starość. Potrafimy też spojrzeć na świat innymi oczami. Umiemy zobaczyć absurdy ale i dobre cechy otoczenia. Potrafimy wreszcie bawić się i dostrzec to co dla innych jest niewidoczne. Może to niedostrzegana cecha sędziwego wieku. Organizowana obecnie wystawa jest tego świadectwem.
Zaprosiliśmy Artystę, którego prace cechują się, jak na karykaturę przystało, pewną przesadą w oddaniu charakterystycznych elementów: wyglądu, postawy, zachowań itp. Tym samym humor zagościł w naszych murach i będzie nam towarzyszył aż do wiosny. Mamy nadzieje, że obcowanie z tymi pracami wywoła u Państwa uśmiech i pozostawi na długo doskonały nastrój.

6 listopada 2014 Kraków

przygotowania do wystawy ...
10 listopada 2014
Kętrzyn


przygotowania do wystawy ...
 
Mirosław Krzyśków
Urodził się 26 kwietnia 1959 r. w Kętrzynie absolwent Studium Reklamy w Pile. Mieszka w Kętrzynie.
Od. 1987 r. jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (w latach 1998-2005 członek zarządu). Organizator i komisarz artystyczny XXIV edycji Międzynarodowego Konkursu na Rysunek "Jaka będę…" oraz Międzynarodowych Plenerów Rysunku w Olsztynie, Jedwabnie i Barczewie. Pomysłodawca i organizator XII cyklu Międzynarodowych Wystaw Rysunku "Jaja z Mikołaja" w Olsztynie, w latach 2000-2010 gospodarz autorskiej galerii satyry "U Artystów" w Olsztynie. Pracował jako instruktor kulturalno-oświatowy, szyldziarz, dekorator, wolny twórca "Sztuki Polskiej" odział Olsztyn, szef studia graficznego w firmie poligraficznej, dyrektor agencji reklamowej, redaktor olsztyńskiego portalu społecznościowego, obecnie jest prezesem i założycielem Stowarzyszenia "ARTspiracja".
Grafik, rysownik, ilustrator, karykaturzysta, autor komiksów w wolnych chwilach instruktor tenisa.
W latach 1975-1979 prowadził własne wydawnictwo "Wycisk Odcisk Okłady". Współpracował z prasą podziemną "Tygodnikiem Pilskim" (1980-1981) i "Echem Mrągowa" (1989-1990). Współpracował z "Dziennikiem Pojezierza", "Gazetą Olsztyńską", "Karuzelą", "Faktami", "Tygodnikiem Podlaskim", "Tak i Nie", "Twórczością Robotników", "Foto", "Kulisami Warmii i Mazur", "Najwyższym Czasem", "Tygodnikiem Warmińskim". W latach 2010 -2012 wydawca Miesięcznika kulturalno - społecznego "Omnibus"
Autor blisko 70 wystaw indywidualnych w Polsce poza krajem udział w wystawach polskiej satyry w Banja Luka, Bośnia i Hercegowina, oraz w Frankfurcie Niemcy. Udział w Międzynarodowych wystawach w świecie " … Nie brałem udziału w wystawach rysunku na Grenlandii i Antarktydzie - tam nie ma galerii.."
W dniu 13 maja 2006 r., podczas Juwenaliów Olsztyńskich Kortowiada 2006, Mirosław Krzyśków ustanowił nowy rekord Guinessa w rysowaniu karykatur oburącz. W czasie 25 minut wykonał 49 karykatur prawą i 49 lewą ręką. Poprzedni rekord należał do Lubomira Vaněka, członka Czeskiej Unii Karykaturzystów, który w czasie międzynarodowego festiwalu guinessowskiego w Mnichovie (Czechy) w ciągu 25 minut narysował 25 karykatur lewą i 25 prawą ręką. Udział w projektach artystycznych: Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim "Plakat do niczego" 2005." ŁykEnd Satyry" Ustka 2000, 2001, 2003. Wystawa sztuki współczesnej Plener sztuki Radzyń Chełmiński 2010. Projekt Zamek - Radzyń Chełmiński, wystawa Lustra Czasu - Performance Żywioły Czasu 2012, "Proscenium Dobra - Dobro Proscenium 2014".
13 listopada 2014 Kraków


wernisaż 14 listopada 2014 r.

14 Listopada o godz. 10.00 w Domu Pomocy Społecznej Praska 25 odbył się wernisaż wystawy prac kętrzyńskiego grafika i karykaturzysty Mirosława Krzyśków. Pomysł tej wystawy narodził się w czasie pobytu artysty w Krakowie jesienią 2013 r. który przybywał tam, na zaproszenie prof. Ryszarda Grazdy oraz firmy Sony Polska, dla której artysta wykonywał zlecenie. Wystawa wieńczy prawie roczne przygotowania nad ukazaniem dorobku Mirosława Krzyśków, niezwykłego Mazurskiego rysownika.
Temu znaczącemu w życiu kulturalnym pensjonariuszy DPS wydarzeniu kulturalnemu towarzyszył, pięknie wydany i ilustrowany folder zawierający notę biograficzną oraz wybrane prace z wystawy.
Słowo wstępne wygłosiła Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Praska 25, Beata Magiera, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Krakowie Józefa Grodecka podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, podkreśliła, że działalność galerii na terenie ośrodka ma duże znaczenie dla jego mieszkańców i zmniejsza poczucie odosobnienia, głos zabrali również Ks. Proboszcz Robert Bieleń (salezjanin) oraz Konrad Prośniak (komisarz wystawy). Następnie głos zabrał opiekun merytoryczny Galerii prof. Ryszard Grazda - krótko scharakteryzował osiągnięcia autora.
Część oficjalną zakończyło słowo wstępne do wystawy Mirosława Krzyśków oraz występ duetu Jazzowego Marcin Konieczkowicz - saksofon Jakub Kulawik - trąbka z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wernisaż - cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności - przybyło nań ok. 200 osób! zarówno pensjonariusze jak i goście, dyrektorzy innych DPS w Krakowie, przedstawiciele władz miasta, radny dzielnicy VIII Dębniki Antoni Stawarz. mieli okazję osobiście poznać autora prac, zainstalowanych w Galerii "Sztuka U Seniorów".
Po części oficjalnej zainteresowani w towarzystwie autora oglądali, komentowali i dzielili się spostrzeżeniami odnośnie prac, na poczekaniu autor "na żywo" wykonał kilkadziesiąt prac, odważniejszym uczestnikom imprezy, wzbudzając radość pozostałych. Całość zakończono późnym popołudniem.
Wystawa będzie czynna do końca kwietnia 2015r.














foto: Ryszard Grazda, Konrad i Danuta Prośniak



Design(C) 2014 by MIK